Parametry charakteryzujące rekuperatory

Parametry charakteryzujące rekuperatory

Wydajność

Podstawowym parametrem rekuperatora jest wydajność podawana w [m3/h]. Należy zwrócić uwagę w jaki sposób producent lub sprzedawca określa wydajność oferowanego przez siepie rekuperatora. Często podawana jest jest wydajność maksymalna której rekuperator w praktyce po podpięciu do instalacji nigdy nie osiągnie. Powietrze z rekuperatora przechodzi następnie przez instalacje –rury, kształtki, rozdzielacze, filtry, anemostaty które generują określone opory. Opór ten sprawia ze faktyczna wydajność na instalacji będzie mniejsza niż maksymalna. By stwierdzić faktyczną wydajność rekuperatora należy zapoznać się z charakterystyką. Na charakterystyce można sprawdzić jaką wydajność ma urządzenie np. przy 150 Pa oporu. Po sprawdzeniu na charakterystyce okazuje się ze zamiast 500 m3/h centralka przy 150 Pa może mieć wydajność 250 m3/h.

Spręż

Na podstawie tego parametru podawanego najczęściej w [Pa] można rozeznać tak zwaną „siłę” rekuperatora. Im większy spręż tym rekuperator pokona większe opory instalacji z mniejszymi stratami wydajności. Podobnie jak z wydajnością parametr ten najlepiej odczytać z charakterystyki rekuperatora. Przed wyborem rekuperatora najlepiej dysponować obliczeniami co do oporów instalacji wentylacyjnej bądź jeśli instalacja jest gotowa dokonać pomiarów oporów. Znając tą wartość możemy na podstawie charakterystyk dobrać rekuperator z odpowiednim sprężem gwarantującym wydajność na zakładanym poziomie.

Sprawność

Sprawność jest jednym z najważniejszych parametrów rekuperatora, jest to parametr podawany w [%] określająca ilość ciepła odzyskiwanego w stosunku do ilości ciepła możliwego do odzyskania. Producenci podają sprawność urządzeń w sposób dosyć dowolny, uciekają się często do podawania sprawności przy minimalnych wydajnościach bądź tez przy wilgotności i temperaturach mało spotykanych w praktycznym użytkowaniu. Parametr ten najlepiej sprawdzić z charakterystyki w funkcji wydajności (możemy wtedy sprawdzić jaką sprawność ma rekuperator przy określonej wydajności). Przy analizie sprawności istotny jest parametr wilgotności oraz różnicy temperatur przy której podawana jest sprawność. Im większa wilgotność tym większa sprawność – częsty trik producentów to podawanie sprawności przy wilgotności która w zimą praktycznie w pomieszczeniu występuje sporadycznie.

Moc zużywana przez rekuperator

Największy wpływ na moc zużywaną przez rekuperator mają wentylatory i ich moc. Im mniejsza moc wentylatorów tym urządzenie zużyje mniej energii. Zdarzało się tak ze we wcześniejszych modelach rekuperatorów moc wentylatorów przewyższała korzyści z zastosowania wymiennika ciepła. W wersjach z dogrzewaniem należy zwrócić także uwagę na moc grzałek (z reguły elektrycznych). Energia elektryczna nie jest tania i grzałki takie powinny być używane tylko do okresowego dogrzewania (duże mrozy) a nie do ogrzewania pomieszczeń bo jeżeli będą załączone na stałe korzyści z rekuperacji nie będą odczuwalne w obniżeniu rachunków.

Sterowanie i automatyka (regulatory falowniki)

Producenci i instalatorzy oferują rożne sposoby sterowania rekuperatorami, począwszy od tanich prostych rozwiązań typu ręczny przełącznik obrotów a skończywszy na układach sterowania połączonych z czujnikami, sterownikiem programowalnym i obsługą z komputera lub pilota. Najprostsze sterowanie to regulacja wydajności rekuperatora za pomocą zmiany prędkości obrotowej wentylatorów. Realizowane jest to za pomocą regulatorów obrotów silników 1 fazowych a w przypadku silników trójfazowych sterowanie obrotami odbywa się poprzez falownik. Często w rekuperatorach stosowane są silniki wielobiegowe gdzie zmiana biegów może być ręczna bądź za pomocą automatyki. Większość rekuperatorów wyposażona jest w układ zabezpieczający urządzenie przed zamarznięciem – najczęściej układ taki działa na zasadzie okresowego wyłączania wentylatora nawiewnego. Wyłączanie to odbywa się wówczas gdy zostanie zaburzony strumień powietrza przepływający przez rekuperator (osadzający się szron na wkładzie zaburza przepływ) odpowiedni czujnik to wychwytuje i wyłącza okresowo nawiew. Po usunięciu oszronienia przepływ wraca do normy i nawiew jest załączany z powrotem. Jeżeli rekuperator współpracuje z nagrzewnicą powietrza to zazwyczaj stosowany jest układ regulacji temperatury powietrza z nagrzewnicy oraz skład zabezpieczający urządzenie przed nadmiernym wzrostem temperatury w przypadku awarii wentylatora.

Wymiennik

Sercem rekuperatora jest wymiennik (wkład). Najczęściej stosowane to wymienniki płytowo –krzyżowe. Świeże powietrze zewnętrzne i powietrze usuwane przepływają w przeciwnych kierunkach miedzy płytami wykonanymi z bardzo cienkiego aluminium. Taki aluminiowy wkład można łatwo wyjąc i przemyć wodą z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu. Sprawność odzysku jest spora choć skuteczniejsze są wymienniki przeciwprądowe. Na rynku sporo jest także wymienników krzyżowych wykonanych ze specjalnego materiału pozwalającego na odzysk nie tylko ciepła ale i wilgoci tak zwane „bez skroplinowe”.